пʼятниця, 8 січня 2016 р.

Вийшов друком навчальний посібник Марії Вайно «Сценарна майстерність»Вийшов друком живий навчальний посібник «Сценарна майстерність» Марії Вайно у двох книгах (Івано-Франківськ: Місто НВ, 2015). Друга книга написана у співавторстві з Анатолієм Житницьким.

Таке видання посібника – довгоочікуване. Аналогу в Україні нема. А навчати писати сценарії різного драматургічного різновиду є на часі.
Посібник добре структурований і складається із двох книг, що передбачають написання п’єси, кіносценарію (кн.1) та сценарію естрадно-масового театралізованого видовища (кн. 2). Авторство другої книги Марія Едуардівна Вайно розділила з професором Харківської державної академії культури Анатолієм Зіновійовичем Житницьким, автором посібника «Драматургія масових театралізованих заходів».
Гадаю, маю право в основному говорити про книгу першу. Про книгу другу, певен, своє слово скажуть інші фахівці.
Слід відзначити, що у виданні ґрунтовно окреслено практичний навчальний матеріал, тому посібник має належний науково-методичний рівень, містить достатньо авторських розробок, які Марія Вайно апробувала зі студентами та унаочнила в схемах і таблицях, а також – необхідний довідковий матеріал: малий словник термінів, термінологічний покажчик та додатки.
По-новому зазвучала в посібнику тема драми в контексті драматургічних шкіл – «аристотелівської» та «неаристотелівської». Автор наполягає дослухатися до того, що поважають у всьому світі, – виконання (авт. мовл. – Ю.Я.) двох поворотних точок в розвитку подій композиції від зав’язки до кульмінації, що дають змогу утримувати каркас архітектоніки, акцентує увагу на засновку як філософічній формулі будь-якого виду драматургійної роботи і т.ін.
Також посібник оригінальний тим, що є творчою майстернею викладача і водночас митця-драматурга, тому рекомендації, секрети творчої діяльності, деякі штрихи і окреслення тут дуже вагомі й цікаві. Виклад основних драматургічних постулатів чіткий і не загромаджений зайвим матеріалом, сприймається легко, доступно, переконливо. Особливо цінні рекомендації щодо написання п’єси та кіносценарію, етапів роботи над сценарієм естрадно-масового театралізованого видовища, формування та розвитку драматургічного мислення і бачення як для тих, хто створює матеріал, так і для тих, хто аналізує, рецензує.
Такий посібник затребуваний у вищих навчальних закладах культури та мистецтва, бо, окрім пізнання процесу драматургічної творчості, розвиває уміння й навички творчо мислити, аналізувати, синтезувати, а разом з тим – виховує мистецький смак у тих, хто цікавиться драматургічним мистецтвом.
Мовлення автора – те, що спонукає до творчості. Це цінно і дуже потрібно, аби навчати писати.
Безумовно, посібник стане не тільки базою з вивчення дисципліни для студентів і цінителів у сфері театру, кіно, телебачення, різного роду театралізованих шоу, а й настільною книгою культурних закладів нашого краю та всієї України.
Голова Івано-Франківського осередку НСКУ
Юліан Яковина

1 коментар:

  1. Здравствуйте, я прочитал вашу статью, и меня заинтересовала ваша книга. Я любитель электронных библиотек на самом деле. Не то что бы я был против класических, но это же так удобно, идти никуда не нужно, дома открыл то что тебе интересно и читай на здоровье. Лучшая фантастика книги онлайн booksonline.com.ua все здесь. Очень удобно для дороги, и для работы, с собой тягать лишних пол кило не приходится.

    ВідповістиВидалити